Gravatar Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Gokrtl

Gökhan Kartal
Staff member
Katılım
27 Şubat 2019
Mesajlar
7,851
Gravatar nedir sorusuna cevap olarak kullandığımız bir avatarın, üye olduğumuz blog, forum veya bazı özel yapım scriptler de ekstra işlem yapmadan görünmesini sayğayan bir web scriptidir.
Gravatar nasıl kullanılır kısmına gelecek olursak; Gravatarın sitesine girip üye olduktan sonra kullanmak istediğiniz bir avatarı siteye yükleyip altına da e-mail adresinizi yazıyorsunuz.
Bundan sonra Gravatar desteği olan herhangi bir web sitesine e-mail adresiniz ile üye olduğunuzda direkt olarak avatarınız çağırılıyor. Böylece ekstradan profilinize girip avatar yüklemekle uğraşmıyorsunuz.
Eğer birden fazla email kullanıyorsanız Gravatarın bunun için de desteği var. Gravatara yüklediğiniz Avatarınıza kullandığınız mail adreslerini tanımlayarak, hangi mail adresi ile nereye üye olursanız olun avatarınızı direk tanıyacaktır. Böylece bir zamanlar benim yaptığım gibi siteye üye olupda "avatarı nereye koymuştum?, Acaba bu siteye nasıl bir avatar yüklesem" gibi dertlerden kurtulabilirsiniz.

Ayrıca bu konuyu açmamın da bir sebebi var. Eğer Gravatara yüksek çözünürlüklü bir resim yüklerseniz bu resimleri çeken web sitelerinin google ile arasını bozabilirsiniz.
Google web sitemize bot gönderip içerik taraması yapıyor. Bunu da hızlı bir şekilde yapıp gitmek istiyor. Eğer bizim web sitemiz bu konu da google'a yardımcı olmuyorsa bu indexleme sorunlarına yol açıyor ve google da üst sıralarda çıkmamıza etki ediyor. Son birkaç gündür forumumuzun daha çok bulunabilir olması için SEO çalışmaları yapmaktayım. Bu kapsam da google dan web sitemiz için aldığım rapora göre google'ın istediği indexleme hızının altındayız. Aşağıdaki resim de görüldüğü üzere en az 12 puana ihtiyacımız var. Bunun için birkaç üyemizden ricam olacaktır.

sayfa hızı.png


Yukarıda ki resimde 90 puanın altında kalmamızın çeşitli nedenleri var. Bunların çoğuyla ben bizzat ilgilenmekteyim. Yalnız elimden gelmeyen bir sorunumuz var. Bunları sizin halletmeniz gerek. Google'a göre 4 üyemizin avatar resimleri çerçeveden taştığı için, yada fazla karmaşık göründüğü için veyahut boyutu büyük olduğu için indexleme hızına etki ediyor. Bu 4 üye içerisinde olan abim gravatar kullanmadığı için onun avatar resminin boyutunu küçülterek tekrar yükledim. Onunla ilgili sıkıntımız kalmadı. Ancak @taydin abi, @uyesercan ve @Baran EKREM arkadaşımızın sanırım gravatar resimleri büyük olduğu için google indexlemekte zorlanıyor. Buna bizzat müdahale edemediğim içinde sizleri bu konu da rahatsız etmek zorunda kaldım. Mr-Yamyam abinin resmini 622x379 pixelden 399x258 pixele düşürünce sonuç aldım. belki bunu referans alabilirsiniz. İş birliğiniz için forum adına teşekkür ederiz :D

grav.png
 
Son düzenleme:

Gokrtl

Gökhan Kartal
Staff member
Katılım
27 Şubat 2019
Mesajlar
7,851
Benim gravat aslında 4 köşe olarak hazırlandı.
Ama forumda yuvarlak göründüğü için anlamsız oluyo.
Abi seninki "gravat" değil "ravat" çünkü gravatar kullanmıyorsun :D Ayrıca bildiğin dikdörtgen.
Senin için buna benzer bir şey yapmaya çalışayım mı? Ama öyle yızdızlar patlayan efektler bekleme. Zaten her yerde çalışmıyor.
 

Gokrtl

Gökhan Kartal
Staff member
Katılım
27 Şubat 2019
Mesajlar
7,851
İyi ya işte.
Dikdörtgen olarak hazırlatmıştım onu. Dolayısı ile GRAVAT olayında (Profil resminde) kullanıcıyı anlatan özellikler bulunur.
Benim gravatımda (profil resmimde) YAMYAM olduğum, hangi dallarda uzman olduğum vbg ifadeler vardır.
Gravatımı yuvarlak gösterdiğiniz zaman yamyam özelliklerim anlaşılamıyor. Onu demek istiyorum :)
Bence resminde yamyam yazmasına gerek yok. Önemli olan resme yüklenen anlamdır. Misal sen bu resim yerine bir multimetre koysan ben seni tanıdıktan sonra o multimetre resmini nerede görsem sen olduğunu anlarım. Önemli olan sisteme uygun ve sürekli değişmeyen kişiyle özdeşleşecek bir görsel olması.
 

taydin

Timur Aydın
Staff member
Katılım
24 Şubat 2018
Mesajlar
13,762
Yeni gravat haırlı olsun abi! Sırdında paralansın :cheeky1:
 

taydin

Timur Aydın
Staff member
Katılım
24 Şubat 2018
Mesajlar
13,762
Hakkaten benim gravat 4 MByte mış :facepalm1:

Şimdi 300 KByte'a indi.
 
Top