Demonte Güç Kaynağı Kademeli Trafo KiCad Çizimi

Gokrtl

Gökhan Kartal
Staff member
KiCad öğrenemiyprum abi öğrensem bir ucundan tutmak adına bu kartı ben çizerdim sana.
Şöyle adam akıllı 1 saatini ayırsan yeter. Bende ilk başta çok sıkıntı çektim ama bu sıkıntı tamamen tembellikten kaynaklı.
Proteusa hazır alışmışken yeni bir progrmı baştan öğrenmek çok zulum geliyor. Ama inatla bir süre kurcalayınca aslında çok basit olduğunu görüyorsun.

Aynı olayı şimdi Fusion360 da yaşıyorum. Fusion360 sürekli tahrik ediyor beni. Sürekli bir sublüminal mesajı var ücret ödemen konusunda. Yok 10 taneden fazla çizimi editleyemezsiniz, yok ücretsiz sürüm için 1 ayınız kaldı vs. vs.
Kicad'in ücretsiz çizim programına geçmek istiyorum ama bir türlü o yeniden öğrenme üşengeçliğini üzerimden atamıyorum. Birde ne yalan söyleyeyim fusion360 bu işin hakkını veriyor.

Ahmet

Kıdemli Üye
Şöyle adam akıllı 1 saatini ayırsan yeter. Bende ilk başta çok sıkıntı çektim ama bu sıkıntı tamamen tembellikten kaynaklı.
Proteusa hazır alışmışken yeni bir progrmı baştan öğrenmek çok zulum geliyor. Ama inatla bir süre kurcalayınca aslında çok basit olduğunu görüyorsun.

Aynı olayı şimdi Fusion360 da yaşıyorum. Fusion360 sürekli tahrik ediyor beni. Sürekli bir sublüminal mesajı var ücret ödemen konusunda. Yok 10 taneden fazla çizimi editleyemezsiniz, yok ücretsiz sürüm için 1 ayınız kaldı vs. vs.
Kicad'in ücretsiz çizim programına geçmek istiyorum ama bir türlü o yeniden öğrenme üşengeçliğini üzerimden atamıyorum. Birde ne yalan söyleyeyim fusion360 bu işin hakkını veriyor.
Program öğrenmekte istikrarlıyım abi benim arşivi atmıştım sana dün.

O gördüklerinden kiCad ve altium hariç hakim olmadığım yok kimisinde biraz amatör olabilirim sadece.

KiCad'e komponent eklemeyi bulmam 5 dakikami almıştı biraz ilgi istiyor.

Gokrtl

Gökhan Kartal
Staff member
Herhalde ground plane'i de kaldıracaksın şebeke tarafından :kotek1::katil2:

Nasıl?
Ortadaki dikdörtgeni kesip çıkaracağım.

moc_pcb.png

taydin

Timur Aydın
Staff member
Hala sorunlar var. 220 V şebeke tarafında SMD direnç olmaz. O boyutta SMD kondansatör de olmaz. Buralara uygun voltaj dayanımına sahip delik montajlı direnç kondansatör koyman lazım. Bir de yollar bazı yerlerde birbirine tehlikeli şekilde yakın, onları uzaklaştırman lazım. Böyle durumlarda hem KiCad hem de başka programlarda olan DRC özelliğini kullanmak lazım. Belli bir alan için mesela diyorsun ki, hiçbir bakır birbirine 1.5 mm den daha yakın olmasın. Sonra da keyifli bir şekilde çiziyorsun, program da bu 1.5 mm kuralının muhafaza edildiğini kontrol edip sana bildiriyor.

Gokrtl

Gökhan Kartal
Staff member
Belli bir alan için mesela diyorsun ki, hiçbir bakır birbirine 1.5 mm den daha yakın olmasın.
Bu özelliği nerden bulacağız ki. o detayı bilmiyorum :D
Biraz daha değişiklik yapayım o zaman.

Ahmet

Kıdemli Üye
Hala sorunlar var. 220 V şebeke tarafında SMD direnç olmaz. O boyutta SMD kondansatör de olmaz. Buralara uygun voltaj dayanımına sahip delik montajlı direnç kondansatör koyman lazım. Bir de yollar bazı yerlerde birbirine tehlikeli şekilde yakın, onları uzaklaştırman lazım. Böyle durumlarda hem KiCad hem de başka programlarda olan DRC özelliğini kullanmak lazım. Belli bir alan için mesela diyorsun ki, hiçbir bakır birbirine 1.5 mm den daha yakın olmasın. Sonra da keyifli bir şekilde çiziyorsun, program da bu 1.5 mm kuralının muhafaza edildiğini kontrol edip sana bildiriyor.
abi sigortada koysak mı en küçük boyutta uygun akımda triyağımızı koruyacak bir cam sigortamız olmalı bence olurda kısa devre vs. oluşursa yükümüzde birde triyak masrafı çıkmasın.

Gokrtl

Gökhan Kartal
Staff member
Standart dirençler 220v a dayanır mı? yoksa waltt'lı direnç mi alayım?

Ahmet

Kıdemli Üye
Standart dirençler 220v a dayanır mı? yoksa waltt'lı direnç mi alayım?
çektiğin akıma bağlı abi dirençlerin dayanımı. ben triyak gatesine 1ohm 1/8 wat seri direnç koyuyordum sigorta niyetine.

bende paranoyaklık var biliyorsun her yere direnç sigorta koyup dururum.

taydin

Timur Aydın
Staff member
Çin malı dirençlerin datasheet'i falan olmadığı için kesin birşey söylemek zor. Ama datasheet'i olan firmaları örnek alıyorlardır herhalde. Mesela vishay'e bakınca en az yarım wattlık direnç kullanırsan bunların voltaj dayanımının 500 V olduğu görülüyor. Ölçü olarak da 0414 (en/boy).

1653323331390.png

Ekler

• lca.pdf
    111.6 KB · Görüntüleme: 6

Gokrtl

Gökhan Kartal
Staff member
O zaman ben işimi sağlama alır 1w takarım.

Gokrtl

Gökhan Kartal
Staff member
bu sefer kısa devre durumunda dirençler daha fazla dayanacağı için gariban MOC ile Triyağın bozulmuş olacaktır büyük ihtimalle.
Her şeye bir felaket senaryon var yav. Ağız tadıyla bir pcb yaptırmadın. :katil2:

Ahmet

Kıdemli Üye
Senin bu problemi aşmak için Çine gidip fabrikalarda biraz takılman lazım :D
ben orda takılırsam beni dönüşte deliler hastahanesine kapatıyorlar.
ben lityum pil şarj etmek için en kötü tp4056 kullanırım.
çinli 1 seri diyot ile yapıyor.

ben cam sigrota kullanıyorum.
çinli sigorta diye yolu inceltiyor.