Debian 10 ile Linux'a geçiş

Sercan

Kıdemli Üye
@DrFreeman buzdolabı motorlu ATX nedir yahu, ne iş yapacak o?

Sercan

Kıdemli Üye
Windows 7 satılsa orijinal alırım lakin Windows 10 için 5 kuruş vermem.
Ben Microsoft ürünlerine hiç para vermedim. Aksine onlar bana verdi. :)

Hürriyet grubunda donanım editörlüğü yaptığım dönemlerden Microsoft'taki arkadaşlarımın bana verdiği Volume Lisans hesabım var. Belkide alışkanlığım buralardan geliyor.

cevdetfaikosman

Kıdemli Üye
Ben neredeyse hiç sesli bilgisayar kullanmadım. İşin sırrı aluminyum kullanmaktan geçiyor. Bir kere laptop kullanmıyorum onların en kıralı bile zorlanınca ses yapıyor. iMac bu konuda en iyisi. Öyle makul ses filanda yok. Neredeyse hiç ses yok. Halbuki bir adet 1500rpm çalışan helozonik fanı var. Ama ses duyulmuyor. %1 bile ses yok gibi. Sebebi kasanın aluminyum olması. İşlemci ısısında direk bahsettiğim fan ile dışarı atılması..
Macbook'lar filan öyle değil. Onlarada güç gerekince motor gibi çalışıyor.

Neyse senin yerinde olsam letgo'dan filan G5 intel boş kasa bakarım 2. el. 250TL'ye filan bulursan al. Lakin arka çıkışları anaboardla uyumlu olmuyor. Onu ya arkayı kesip sac modifiye yapmak gerekiyor ya da anakartı ortada bırakıp soketler için breakout bir şeyler yapıyorsun. Mis gibi oluyor. Kasa zaten full kalın aluminyum. Normal bir sessiz kasa fanı yeterli oluyor. Öyle egsoza filan gerek yok.

Aluminyum kalın diye zaten fan sesi duyulmuyor. Fazla fanda gerekmiyor.

DrFreeman

Aktif Üye
Ben Microsoft ürünlerine hiç para vermedim. Aksine onlar bana verdi. :)

Hürriyet grubunda donanım editörlüğü yaptığım dönemlerden Microsoft'taki arkadaşlarımın bana verdiği Volume Lisans hesabım var. Belkide alışkanlığım buralardan geliyor.
Volume lisansı tek bir lisans ile bir çok bilgisayarı lisanslayan lisans değil miydi?
Windowsta en sevmediğim şey antivirüs lisansı da alman gerekiyor oluşu.Tek başına yetmiyor.

DrFreeman

Aktif Üye
@DrFreeman buzdolabı motorlu ATX nedir yahu, ne iş yapacak o?
Soğutma kısmını fanlar olmadan derin dondurucu mantığı ile yapacak.Kasa her yerinden kapalı ve izoleli olacak.Düşük devirli bir fan ile de içindeki havayı 18-20 derece arasında tutmaya çalısıcaz.Kasaya sığacak kadar ufak motor bulamadım.Harici bir ünite yapmak zorunda kalacağım gibi duruyor.

Sercan

Kıdemli Üye

ayhancan

Aktif Üye
sene 2004 te kulandım şu an nasıl bilmiyorum o zamanlar drayvır sorunu çoktu şimdi nasıl acaba