Badana sonrası prizlere dikkat!

taydin

Timur Aydın
Staff member
Katılım
24 Şubat 2018
Mesajlar
13,251
Dün evdeki odalardan birisini badana yapmak için prizlerin kapaklarını sökmeye başladım. Prizlerin toprak mandallarını yakından görünce farkettim, mandalların temas yerlerinde badana boyası var! Daha önce badanayı yapan kimse, bunların üzerini örtmemiş ve toprak mandallarının tamamı boyalı. Yarın tüm prizleri ışıldak ile inceleyeceğim ve dremel tel fırça ile temizleyeceğim.
 

cevdetfaikosman

Kıdemli Üye
Katılım
19 Şubat 2019
Mesajlar
1,992
Bende diğer evin sadece bir kısmına yeni toprak hattı dağıtacağım. 3'lü prizi fiş takıp kontol kalemini toprak hattına değdirdiğinizde ışık yanıyor resmen. Duvardaki toprağa değdirince bunu göremiyorsunuz. Muhtemelen duvardan kendi olduğu kadar topraklıyor.

Toprak çubuğu çakacağım. Fakat haliyle artık metallerin pahalı olması sebebiyle ciddi pahalanmış çubuklar. Kaplamalıları çıkmış ucuz olarak. Sadece 2 monitor, 2 pc için kullanacağımdan bunlar iş görür mü? Yoksa paraya kıymalı mı?

Prizleride bir kontrol edeyim. Boyanmış dediğin yer neresi oluyor. Buata geçen tırnakları mı yoka fişe değen kontak noktaları mı?
 

taydin

Timur Aydın
Staff member
Katılım
24 Şubat 2018
Mesajlar
13,251
Toprak tırnakları badanalı idi. Kullanılan boya da öyle tozlu dökülen bir boya değil tamamen örtmüş, o yüzden çok tehlikeli bir durum oluşmuş.
 
Top